Zakopane Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Rocks, groups of rocks » Dolina Białego
Rekreacja w Zakopanem
Atrakcje w Zakopanem
 
 
 

Recommended accommodation

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Zakopanego
E-mail
 
 

Dolina Białego

category
Rocks, groups of rocks,
 
Dolina Białego
View the photo gallery
 

Dolina Białego jest doliną reglową znajdującą się w Tatrach Zachodnich, między Krokwią oraz Sarnią Skałą. Ma ona długość 2,5 kilometra, a jej powierzchnia wynosi 300 hektrów. Dolinę Białego od zachodu ogranicza grzbiet wyrastający spod ściany Długiego Giewontu (znajdują się tam Wyżnia Sucha Przełęcz, Sucha Czubka, Niżnia Sucha Przełęcz, Suchy Wierch, Czerwona Przełęcz oraz Sarnia Skała). Od strony północno-wschodniej dolina ograniczona jest grzbietem Sarniej Skały (i wzniesieniami Łomika, Zawieszki oraz Kopy nad Białym). Od południa oraz południowego wschodu Dolinę Białego ogranicza część grani Długiego Giewontu, a od wschodu Mała Krokiew, Siwarowe Siodło, Krokiew.

Wylot tejże doliny mieści się przy Drodze pod Reglami, na wysokości około 910 m n.p.m., na południowym krańcu Lasu Białego. Górnej części Doliny Białego dolina owa rozdzielona jest na dwa odgałęzienia, którymi są Dolina Sucha (na zachodzie) oraz dolinka, która nie została jeszcze nazwana (na wschodzie). Ta bezimienna dolinka wyżej przekształca się w Żleb pod Wrótka. Do Doliny Suchej uchodzi Skośny Żleb, Potargany Żleb, do wschodniej gałęzi doliny uchodzi Żleb pod Patyki, natomiast do części głównej uchodzi Siwarowy Żleb.

Dolina Białego uformowana została w skałach osadowych (wapieniach, dolomitach oraz podrzędnie łupkach). Ma ona charakter wąwozu krasowego, szczególnie w jej dolnym odcinku u podnóża Kazalnicy, nazywanym Kotłami. Dolina ta zazwyczaj jest głęboko wcięta oraz wąska. W Dolinie Białego licznie występują takie formacje skalne jak skałki, a w Białym Potoku przepływającym przez dolinę progi i niedużych rozmiarów wodospady i baniory czyli marmity.

Roślinność, która występuje w Dolinie Białego to typowa roślinność regla dolnego taka jak między innymi jodła, buk, świerk. Właśnie tutaj, niedaleko wylotu doliny zlokalizowane jest na skałach stanowisko kosodrzewiny - jedno z najniżej położonych w Tatrach, na wysokości około 920 m n.p.m. Z kolei w strefie tak zwanej górnej granicy lasu mieszczą się skupiska limby. W Dolinie Białego występuje o wiele bardziej surowy klimat, aniżeli wynikać powinno z jej wysokości n.p.m, piętra roślinności są tu obniżone, a wszystko to przez działanie zacieniające ogromnego masywu Giewontu. W Dolinie Białego natrafić można na bardzo ciekawą florę. Występował tu między innymi storzan bezlistny, piękna roślina z rodziny storczykowatych, jednak wyginął na stanowisku, na którym odkryto go. Ponadto warte uwagi są sosna drzewokosa, ostrożeń głowacz, gnidosz Hacqueta. Są to rośliny bardzo rzadko występujące w Polsce.

Dolina Białego jest objęta ochroną. W roku 1954 utworzony został tutaj rezerwat ścisły, który od roku 1965 zwany jest rezerwatem imienia Stanisława Sokołowskiego. Podstawową przyczyną utworzenia rezerwatu jest ogromna potrzeba ochrony cietrzewi i głuszców.

Górna część doliny dawniej należała do Hali Białe i na jej terenie, dokładnie w Dolinie Suchej u podnóża Czerwonej Przełęczy, mieściła się Polana Białego. Droga, która na pastwiska wiodła przez Kopę nad Białym omijała Kotły. Ich przejście bowiem szczególnie w czasie wysokiego stanu wód było poważną przeszkodą i utrudnieniem. Droga, która istnieje obecnie została wybudowana w roku 1905. W XIX wieku upłaz Białe, który znajduje się w Dolinie Suchej w czasie wiosny służył jako pośredni etap dla owiec, które pędzone były na Halę Kondratową. Jak głoszą przekazy, właśnie na tym upłazie przewodnik tatrzański Bartłomiej Obrochta grywał na skrzypcach najbardziej znanemu zbójnikowi Wojtkowi Matei.

Początkiem lat 50. zeszłego wieku w dolinie prowadzone były poszukiwania rud uranu. Wykuwano wtedy w prawym zboczu doliny dwie sztolnie (każda miała długość 500 metrów). Otwór dolnej sztolni mieści się przy obecnym szlaku turystycznym znakowanym na żółto. Podczas prowadzenia prac wydobywczych dolina była całkowicie zamknięta dla ruchu turystycznego oraz bardzo pilnie strzeżona.

Przez Dolinę Białego wiedzie szlak turystyczny znakowany na żółto, który biegnie od wylotu doliny wzdłuż Białego Potoku oraz zboczami Igły do Ścieżki nad Reglami.

» source: Dolina Białego
comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
Holidays
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
For active people
more »
 

Weather in Zakopane

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 4
todays visitors: 31
total visits: 4682858
from: 2012-10-11
generation time: 0.17
 
 

See also


 
Friends
© 2007-2021 MalowniczeZakopane.pl
All rights reserved.
Zakopane - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl